Tuesday , 19 March 2024
Home » Plus Size » 18 tipp az eredményes súlyvesztéshez, avagy a személyes diéta-Bibliám
Italian food ingredients on wooden background

18 tipp az eredményes súlyvesztéshez, avagy a személyes diéta-Bibliám

Azzal kezdeném, hogy nem vagyok híve a fogyókúrázásnak, ezt már megírtam korábban 3 részben. Az életmódváltásban hiszek, annak van tartós hatása. Tavaly télen és idén tavasszal velem is elszaladt a ló, pedig a stroke-om óta odafigyelek arra, hogy mit eszem, bármennyire is kevéssé látszik rajtam. A vérhígító gyógyszer, amit szednem kell viszont nem könnyíti meg a dolgomat, ugyanis hízlal. Ezért nekem sokkal nehezebb pár kilót is leadni.

Mivel megengedtem magamnak azt is, amit máskor nem, elindult a lavina, mert mindig egy kis engedékenységgel kezdődik…  Pedig MINDEN számít! De erre akkor jöttem rá, amikor a kollégámék elmentek nyaralni. Úristen! Már nyár van? Mikor volt tavasz?? Tavaly egész tavasszal nagyon odafigyeltem, mert tudtam, hogy ha jön a nyár, és vele a grillpartik, sörözgetések; nem fog érdekelni mit eszem. Még igyekszem bepótolni, amit kihagytam, csak most 1-2 hónaposra tervezem a diétát, mert rövidebb idő alatt vagy nem lesz eredmény, vagy amit leadsz, az csak víz, vagy ha nem tornázol mellé, akkor izom.

Ilyen esetekre, amikor kúra-szerűen akarok megszabadulni pár kilótól, hogy jobban álljanak rajtam a ruhák, összeállítottam egy listát azokról a dolgokról, amik NEKEM beváltak. Hiszen minden ember más, mindenkinek más működik. Szögezzük le, hogy nem enni, koplalni hülyeség, minél jobban kiéhezteted a szervezetedet, annál jobban raktároz, és minél rendszeresebben adsz neki, annál biztosabb a siker.

A hízásra hajlamos emberek (mint én), hajlamosak azt hinni, hogy nem szabad enniük, mert a környezetből jönnek olyan visszajelzések is, hogy ennyire egyszerű a megoldás: nem szabad enni, meg kell vonni magadtól mindent, és kész. De sajnos ez nem ilyen egyszerű. Mindig azok osztogatják az ilyen tanácsokat, akiken csak zabálás hatására látszik meg a túlsúly. Nekem viszont akkor is, ha normálisan eszem 3x annyira meglátszik, ezért okosan kell ennem.

 

1. Lassan egyél!

Ha nem habzsolunk, hanem rendesen megrágjuk az ételt, hamarabb jól is lakunk. Élvezzük ki az ízét. Enni jó! Nem csak a létfenntartásért kell enni, csak a minőségét megváltoztatni!

2. Várj 15 percet!

Az ember evés után, ha elég volt a szervezetének az étel, akkor sem lakik jól rögtön. Jóformán még le sem ér az étel a gyomorba, máris várjuk a jóllakottság érzést, és ilyenkor van az, hogy addig eszünk, amíg ezt meg nem érezzük. Pedig nem lenne más dolgunk, mint csak a felét megenni, várni 15 percet, és ha még éhesek vagyunk, megehetjük ami még maradt. De jó eséllyel nem így lesz, mert az érzés késleltetve jön, meglátjuk a testünknek kevesebb étel is elég.

3. Reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, vacsorázz mint egy koldus!

Reggelire elszaladhat kicsit a ló, délig könnyebben dolgozik a szervezet. Ezért akkor még lehet akármilyen gyümölcsöt is enni, egy szelet sütit is akár, vagy pár kocka csokit, aki ilyenkor meg tudja kívánni.

4. A diétánál 70%-ot számít az étkezés

Nem lehet sporttal kiváltani az ésszel evést, bármennyit edzünk, akkor is csak 30%-ot számít be a diéta eredményességébe. Hangsúlyozom, nem arról van szó, hogy koplalni, éhezni kellene, én azt nem is tudok. Okosabban kell enni, megtervezni, mit, mikor, és mennyit.

5. Kenyér helyett abonett, vagy natúr puffasztott rizs (nem búza)

Nekem gondot okoz, hogy nem csinálhatok egy szendvicset vacsorára, és nem mártogathatom ki az ételek szaftját. Ezért kell ez a kényszermegoldás. Meg lehet szeretni az ízét, sőt a kukoricás, és pizzás abonettet még magában is el lehet rágcsálni. A puffasztott rizsből csak a sima sósat, hagymás tejfölös és társai már felérnek a chips-sel.

6. Ne lakj jó, csak ne legyél éhes!

Én azért nem értek egyet a napi ötszöri érkezéssel, mert nehéz megálljt parancsolni. Azt a szintet megtalálni, és megtartani, amikor már nem vagy éhes, de még nem laktál jól. Ez azért fontos, mert így kiegyensúlyozod a saját szervezetedet, ha nincs éhség, nincs zabálás sem. Elkerüljük a szélsőségeket.

7. Sok fehérje

A szénhidrátokat sok fehérjével lehet úgy helyettesíteni, hogy a szervezetnek ne hiányozzanak. Érdemes fehérjeport beszerezni, edzés után az izmoknak is jót tesz a fogyasztása, és akár egy vacsora is helyettesíthető egy fehérjeturmix-szal. Sovány hús, hal, szárnyas, tojás, sajtok, zsírszegény túró, hüvelyesek, natúr joghurt/kefír, teljes kiőrlésű gabona, bogyós gyümölcsök, stb. (Egy átlagember számára az ajánlott bevitel testtömeg kilogrammonként 1g. Sportolók számára ez nagyobb, kb. 1.5-2 g/ttkg. Ennyit mindenképpen érdemes bevinni, de ennél többet teljesen fölösleges, mert fehérjét nem képes raktározni a szervezetünk. A fölösleg ki is megy, nem fog beépülni.)

8. Rendszeresen egyél!

Sokan erőltetik a napi 5x-i étkezést, de valójában nem muszáj 5x enni, csak rendszeressé tenni az evést. Az nem működik, hogy bekapunk valamit, benzinkutas szendvicset, pogácsát, pizzaszeletet, ha ráérünk enni (általában este). Addig a szervezet éhezik, és bármire rávetjük magunkat, ha éhesek vagyunk. Legyen a kezünk ügyében a nasikból, amiket felsorolok lentebb. Ha rendszeresen enni adunk magunknak, nem pánikol be a testünk, hogy “Úristen, vajon mikor kapok legközelebb? Akkor ezt elraktározom ínségesebb időkre. ”

9. A 6 után nem evés hülyeség!

Nem mind fekszünk ugyanakkor, tehát ezért is nonszensz ez az elmélet. Az a része igaz, hogy vacsorára nem szabad megterhelni a szervezetet, de egy könnyű vacsora este 7-8 órakor is belefér! Lefekvés előtt 2-3 órával, ha korog a gyomrod, még bekaphatsz pár falatot, csak ne lakj jól!

10. Igyál sokat, de csak vizet!

Változó, hogy egy embernek mennyi a folyadékszükséglete egy nap, vannak erre számítások, de ebben sem vagyunk egyformák. Az enyém kb. 2 liter, ennyit tudok meginni, nyári melegben persze 3-4 liter is lemegy. Az elején nekem is nehézséget okozott ennyit meginni, ilyenkor lehet alkalmazni azt a trükköt, hogy minden órában megiszol 5 korty vizet. Egy idő után már igényelni fogja a szervezeted. Nem beszélve arról, hogy kevésbé ráncosodsz, egészséges arcszíned lesz, és a víz az agynak, és az izmoknak is kell a jó működéshez. Beindítja, és kordában tartja az anyagcserét. Ne várd meg, amíg szomjas leszel, mert akkor már ki vagy száradva. Váljon a vízivás rutinná. Aki kávé nélkül nem bírja, az igyon egy fél literrel többet, mert a kávé megköti a vizet. Ízesített vizek, szénsavas üdítők, dobozos juice-ok kizárva. Mind tele vannak cukorral, vagy a szintén káros aszpartám nevű édesítőszerrel. Tegyél a vizedbe friss citromlét, vagy áztass bele (fahéjas) almát, ha a sima víz ízét nem bírod.

11. Díszítsd fel a az ételt!

Mielőtt leülsz enni, add is meg a módját. Ne csak lapátold befelé, főleg ne dobozból! Egy volt ételkészítés tanárom szerint a vendéglátós suliból bármilyen ételt fel tud dobni a díszítés, ha egy étel kevésbé ízlik, ugyanolyan finomnak tűnhet, ha szépen van tálalva; és ha jól sikerült is, elronthatja az élményt, ha csak úgy oda van rakva elénk. Kényeztessük magunkat, ha nem látja senki, akkor is, ez jár nekünk! 🙂

12. Magadnak főzz!

Tagadhatatlanul több idő, energia, és pénzráfordítással jár, de sajnos nincs más módja annak, hogy ellenőrizd, mit is eszel meg. Főzhetsz több napra előre, több félét, pár óra alatt összeállíthatod egész hétre a menüt. Legyen uzsonnára gyümölcs, nasinak magvak, akár proteinszelet. Amennyire lehet, legyen változatos, a lefagyasztás is jó módszer, mindig kicsivel többet főzz mindenből, és akkor nem kell napokig ugyanazt enned, csak kivenni a mélyhűtőből egy adag másmilyen kaját. Tekints erre úgy, mint egy új hobbira!

13. Mozogj minél többet!

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a fogyást csak kilókban mérik. Pedig az ember (de a nő biztosan) izmot kezd el égetni először a fogyás során. Ezt vissza kell építeni, és az edzés azért is kell, hogy feszesek maradjunk. Változó, hogy kinek mennyi a sok, nekem heti 3x-4x 1 óra vált be, a mozgás fajtája változó. Lehet konditermi edzés, ehhez ITT vannak letölthető edzéstervek. Jó az úszás, vagy a szabadtéri mozgásformák, mint a futás, biciklizés, vagy akár a páros sportok, tollas, röplabda squash stb. A centit használva látványosabb az eredmény, ugyanannyi kg zsír és izom nem ugyanúgy néz ki! Kérdezzük meg a tükröt 🙂

14. Nassnak gyümölcsök, esetleg magvak!

A chipset, tejcsokit, és más ropogtatni valókat el lehet felejteni. Nekem az édességek nem jelentenek nehézséget, mert soha nem voltam édesszájú. A chipsek viszont annál inkább. Ezt le kell cserélni zöldségchips-re, aszalt gyümölcsökre, magvakra, étcsokira, sajtra, persze ezekből is csak akkor egyél, ha nem bírod nassolás nélkül.

15. Kell a szénhidrát az agynak is!

A központi idegrendszer egy része csak ebből tud energiát nyerni. A gyorsan felszívódók mellett (kenyér, krumpli, cukor, tészta, rizs stb., amiket el kell hagyni) ott vannak a lassan felszívódó ch-ok, melyektől nem leszel olyan hamar újra éhes, és sokkal könnyebben dolgozza fel őket a szervezet is, mert nem okoznak gyorsan vércukorszint emelkedést, és több bennük a hasznosítható tápanyag is. Ilyenek a burgonya, teljes kiőrlésű kenyér, zabpehely, müzli, barna rizs, teljes kiőrlésű tészta, a hüvelyesek és az olajos magvak, valamint természetesen a zöldségek.

16. Minél kevesebb feldolgozott étel és ital

A cukor ott van mindenben, egyszerűen azért, mert jobb ízt ad mindennek, még az alapvetően sós ételeknek is. És az is szénhidrát, tehát hízlal. Nekem az Eritrit vált be a legjobban a cukor pótlására. Nem beszélve a sok növekedési hormonnal kezelt húsról, és zöldség-gyümölcsről, a térfogatnövelő szerekkel felturbózott kenyérről, tésztafélékről, amik csak rövid időre eltelítenek, puffasztanak, majd még éhesebb leszel tőlük.  Minél természetesebb, minél kevesebb kézen, és vegyi eljáráson ment át, annál jobb.

17. Vegyél vissza az adagokból!

Amikor nem tehetem meg, hogy én határozom meg, mennyi ételt eszek (pl. rendelek), akkor csak annyit tudok megtenni, hogy lefelezem az adagokat. Az ebédet 2 részletben eszem meg, mondjuk 1-kor, és 4-kor. Az ember nem azonnal telítődik  amúgy sem, lásd 15 perces szabály fentebb.

18. Minél később eszel először, annál jobban kitolódik az utolsó étkezés időpontja is

Reggelizni muszáj. Igaz, hogy utána hamarabb megéhezel, de este 7-8 után már nem kívánsz semmit. Míg ha ezt kihagyod, vagy kitolod, este 10-11-kor is megkordul a gyomrod, és ha akkor eszel, akkor nincs értelme az egésznek. Már csak megdolgoztatod a szervezetet, amikor az csak pihenne.

 

 

Ez az én fogyókúra Biblián, évek alatt jöttem rá ezekre, és kizártam azokat, amik nekem nem működnek. Csodabogyó, csoda kezelések, villámdiéták, sziasztok. Türelem, tornaterem. – mondta Evetke a Besenyő családból.

 

Hasznos kapcsolódó facebook oldalak:

Clean eating Magyarország

Diétás ételek testépítőknek és fogyni vágyóknak

Ez zsír!

LifeTilt blog

Éhezésmentes karcsúság Szafival

 

 

Köszönöm az inspiráló gondolatokat Gábornak, ő sarkallt arra, hogy ezeket összeszedjem.

Nem olyan bonyolult dolog a testsúlyszabályozás, csak sokan szándékosan túlbonyolítják, mert ebből élnek (illetve azokból, akik a súlyukkal küzdenek). De aki túlélt egy stroke-ot, az sokkal keményebb harcot is megvívott már, csak akkor az élete múlt rajta.

Facebook Comments

About Eni

2008 óta foglalkozom rövidebb cikkek írásával. Az élet nagyszerű témákat szolgáltat, és sokan szeretik is olvasni, amiket írok. Mostantól minden írásom megtalálható itt, egy helyen. [ENGLISH]: I'm writing shorter articles since 2008. Life provides great topics, and a lot of people like, what I write. All my writings can be found here, from now on.

Check Also

Fogyás hamburgerrel Part 14 – A kalóriadeficit árnyoldala | Weightloss with hamburgers – Downside of calorie deficit

Kb. fél évre rá, hogy belekezdtünk a mérsékelt kalóriadeficites fogyásba, elérünk egy következő szintet, egy ...