Ezt a receptet még tavaly készítettem el, és most találtam meg a képet, majd rájöttem: nem tettem fel a blogra. Pedig isteni. 2 egyiptomin és egy Egyiptomban éveket élt magyar kolléganőmön teszteltem, és mindenkinek ízlett. ‘Now this is koshari!’ – hangzott el. Tehát büszke voltam magamra, főleg, hogy megdolgoztam érte. Mert ez nem egy gyorsan összedobható étel, de egyszer mindenképp ki kell próbálni, meg akkor is, ha le akarjuk nyűgözni egyiptomi ismerőseinket 🙂
Első, és mindeddig egyetlen próbálkozásom
Az egyiptomiak mindig panaszkodnak, hogy kevés a szósz akárhova mennek, úgyhogy ha egyiptomi embernek készítjük el, tocsogjon 😀
A koshari eredetileg Indiából származik, a britek vitték be Egyiptomba, és ma ez a nemzeti ételük.
Volt Budapesten egy Koshari tér nevű hely, de nem hallottam különösebben jókat róla az egyiptomi kollégáimtól, ismerőseimtől.
Most viszont van egy új hely, ahol meg lehet kóstolni több más autentikus egyiptomi étellel együtt az igazi koshari-t már egy ezresért. Isteni a baklava, a falafel és a grill ételek, minden minőségi cucc. Nem a felhígított török gyorsbüfék színvonala. Itt lehet megnézni az étlapot. Esküszöm, hogy nincs benne érdekeltségem, csak nagyon jó hely 🙂 Pici üzlet a Ráday utcában.
Hozzávalók:
2 nagy vöröshagyma
1-2 dl. sűrített paradicsom vagy passata ízlés szerint
4 e.k. 10%-os ételecet (de lehet másféle nem markáns ízű ecet is, csak abból akkor + 1 e.k.)
2 e.k. őrölt római kömény
1 t.k. őrölt koriander
só ízlés szerint
1 e.k. cayenne bors vagy más csilipor vagy apróra vágott zöld erős paprika, de ízlés szerint ez is
5 gerezd zúzott fokagyma (de lehet több, vagy kevesebb ízlés szerint)
250 g. lencse (sima barna)
1 konzerv csicseriborsó (ha frisset használunk, akkor 1 éjszakán át áztatni kell, mint a babot)
250 g. vermicelli/gyufametélt tészta (ez olyan 2 centi hosszú cérnametélt szerű, kicsit vastagabb)
250 g. szarvacska tészta (orsó is jó, valamilyen rövid tészta legyen)
1 citrom leve
min fél l. étolaj a sütéshez
Elkészítés:
Római köményes – sós vízben külön megfőzzük a lencsét és a csicseriborsót (ha konzerv, akkor csak felforr, és már jó is), akkor jó, ha könnyen szét lehet nyomni, de még nem főtt szét.
Kifőzzük a szarvacska tésztát 8-10 perc alatt (a csomagoláson lévő utasítások szerint).
A vermicelli/gyufametélt (vagy kis darabokra tört cérnametélt) tésztát 3 e.k. olajon megpirítjuk, hozzákeverjük a kifőtt lencsét.
A hagymát vékony félszeletekre vágjuk, és az olajban ropogós aranybarnára sütjük, közepes lángon és gyakran kevergetve nem fog megégni. Papírtörlőn lecsepegtetjük.
A 3 gerezd zúzott fokhagymát 4 e.k. olajon kb. 1 percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a paradicsomszószt, vagy sűrítményt és 1 dl vizet + fél t.k. római köményt és ízlés szerint sót, és aki szereti a csípőset, most adja hozzá. 20-30 percig főzzük, amíg besűrűsödik.
A da-a szószhoz – ez a fokhagymás öntet, amivel meglocsoljuk – a maradék 2 nyers zúzott fokhagymát, 3 e.k. ecettel és ugyanannyi vízzel felöntjük, hozzáadunk 1 citrom levét, fél-1 t.k. köménnyel és korianderrel és fél t.k. cayenne borssal és fél t.k. sóval ízesítjük.
Egy nagy, lapos kínálótálba halmozzuk az összekevert (vagy rétegezett) tésztákat, csicseriborsót és lencsét. Rá a paradicsomszósz, rá a sült hagyma, rá a fokhagymás öntet. Itt jegyzem meg, hogy a hagymával lehet csalni és dobozos sült hagymát használni, de szerintem nem olyan finom, csak időt lehet vele spórolni.
Ezzel a recepttel lehet játszani, kísérletezni az arányokkal, és mindenki a saját szájíze szerint készítheti el. Nem kell a mennyiségeket szigorúan betartani, miből mennyi van otthon.
Nehéz elképzelni, hogy mire kész és összeáll minden, milyen nagyot szól! Nem véletlenül imádja mindenki, aki valaha kóstolta. Ha ügyesek vagyunk és a főzési időket összeszinkronizáljuk, és több edényben főzünk egyszerre, 1 óra alatt el lehet vele készülni.
Jó étvágyat!
!بالهنا والشفا
Facebook Comments