Nekem fontos, hogy finomakat főzzek, és egyek, de mára már játékká vált hol tudok elcsalni pár vagy éppen sok kalóriát úgy, hogy nem vagyok éhes, nem megy az íz és a minőség rovására. A diétás kajának nem kell fűízőnek, meg fűrészpor ízűnek kell lennie (útifű maghéj, xantángumi hagyjatok békén), hanem épphogy a legjobbnak kéne lennie, hiszen végre valódi, tápanyagdús, laktató ételt eszel. Ezért utálunk fogyókúrázni, és ezért adjuk fel…
Are you an English speaker? Translate the entire article like so:
A Fogyás hamburgerrel egy cikksorozat lesz egy 3 hónapos tanulási fázis eredménye (aztán tovább írom, amikor újakat tanulok). ITT LEHET ELMENTENI/KÖNYVJELZŐZNI A LINKET, ha később visszajönnél elolvasni a többi részt.
Ezért is követek sokféle receptes oldalt, akik megpróbálnak trükköket, alternatívákat találni, hogy jó is legyen az étel, meg egészséges is, ne legyen hízlaló, legyen mentes ettől-attól. Ha valaki érzékeny valamilyen tápanyagra, vegetáriánus, vegán, keto, paleo stb. elvből nem eszik vagy nem ehet ezt-azt az nagyon kreatív lesz az idők során abban, hogy a kreálmánya minél jobban hasonlítson az igazira. Itt említeném meg, hogy nincs tökéletes diéta, csak az, ami neked sokáig fenntartható.
Szóval gondoljunk nagyanyáink, dédnagyanyáink háborús recepjeire. Ott pont az volt a lényeg, hogy kalóriadús, energiadús legyen, és nagyon olcsó. A semmiből csináltak ételt. Ha rávisz a szükség az ember sok mindent kieszel. Most akárhány évvel azután pedig kánaánban élünk. Minden IS elérhető. Ennyi alapanyagot úgy készít el és úgy variál az ember, ahogy akar. Na és én ezt használom ki.
Noha ehetek mindent, de a tejre érzékeny vagyok kicsit, így növényi tejet iszom. A disznóhústól meg megfájdul a gyomrom. De ennyi. Ezen kívül mindent eszem, így viszonylag könnyű volt elindulni. Egyfolytában pörgettem a tiktokot reform, fitness receptekért, alacsony kalóriás, de finom étekelért. Ebben a részben találtok pár ötletet, hogy kiket érdemes követni jó receptekért.
Hö-hö, mondja az egyszeri paraszt gyerek: mér’ nem eszel kevesebbet?
Azért lányok-fiúk, mert NEM EZ A CÉL! Mióta az eszemet tudom, azt hallom mindenhol, hogy kevesebbet kell enni, még kevesebbet, éhezni, koplalni, szedvedni. Hát nem. Nem ám, de nem bizony. A cél az, hogy minél többet ehess azon a kalória határon belül, amit magadnak kiszámoltál. Maximum 500-as deficit legyen a fenntartási kalóriához képest naponta, és már fogyni fogsz. Ha ez alá mész lelassul az anyagcseréd, állandóan éhes leszel, mégsem fogysz úgy.
És ennek érdekében kell megtanulni úgy összerakni az étrendet (ide egy érdekesség, angolul az étrend az a diet, nem a diéta, ők a weight loss/súlyveszés kifejezést használják erre; így ha rákeresel, hogy American diet, érhetnek meglepetések) szóval úgy összerakni az étrendet, hogy egészséges legyen, tápláló, alacsony kalóriás, gyors, olcsó, meg amit akarsz. Jó, mi?
Akkor most megdöntöm azt a teóriát, miszerint egészségesen enni drágább.
Először is a szar minőségű kaja rendszeres fogyasztásának van pár következménye, ami akár anyagi terhekkel is jár: magas vérnyomás, magas koleszterinszint (amiről a mai napig nem vagyok biztos benne, hogy olyan rossz lenne, de gyógyszert szednek rá sokan), érelmeszesedés, a sor végtelen. Innen nézve az egészségesebb kaja még mindig olcsóbb: ha a fogyasztás után fizeted a villanyt, mindig ugyanannyit adsz ki, de az igaz, hogy kicsit többet, mintha átalányt fizetnél, az mindig kevés. De ha megjön az éves elszámolás akkor szívhatod a fogad, olyan kiugróan sokat fizetsz. Hát itt is ez a helyzet, befektetsz az egészségedbe, hogy később ne kerüljön sokba betegnek lenni.
A nagyon okosan kigondolt diéta kultúra diétás termékei drágák igen, de nem feltételei a fogyásnak. Csak segítenek, hogy neked kevesebbet kelljen gondolkodni, kevesebbet számolgatni. Na dehát én ebből élek. A gondolkodásból, tervezésből, számolásból. Ez nekem szinte természetesen jön. Ja és mindig mindent megkérdőjelezek, mindennek utánajárok. Ezért tudom, hogy nem kell semmilyen ‘különleges’ termék, semmilyen ‘csodaszer’, bogyó, tea, szaunaöv, semmi ilyesmi. Csak kicsit átgondoltabban, okosabban kell enni.
Aztán az is ott van, hogy idővel kevesebbet eszünk. Már mennyiségre, nem értékre. A gyomrunk hamarabb tele lesz, mert könnyebben összeszedi a működéséhez való tápanyagot egészséges, tápanyagdús ételekből, mint értéktelen, finomított, zsíros, cukros, lisztes olcsó ételekből. Kell ilyen is, mert jó cucc, élvezetből eszi az ember. Csak ne ez legyen az elsődleges kajaforrás. És ha boldog vagy, az egészséges. Ez az én logikám 🙂
Ami nagyon fontos, hogy az EGÉSZSÉGES nem egyenlő DIÉTÁS. Kalóriaszámolás szempontjából sokszor az egészségtelebben van kevesebb kalória, mint ez a szuper cikk is írja. De engem az is érdekel, hogy legyen benne egy csomó jóság, vitaminok, ha lehet legyen házi, meg nem feldolgozott, meg ilyen úri huncutságok, ezért úgy számolom ki, hogy ezzel együtt beleférjen a napi kalóriabevitelembe.
Nincs jó, vagy rossz étel, fogyás szempontjából! Ezt csak elhitették velünk. Démonizálják a zsírt és a szénhidrátot a mai napig, pedig alapvető tápanyagok.
Nincs fogyasztó étel, meg ilyen hülyeségek. Csak minden ételnek megvan a tápanyag értéke, ennyi. Egyedül akkor fogsz hízni, ha FOLYAMATOSAN több kalóriát viszel be, mint amennyit a szervezeted el tud égetni egy nap. Hogy azt te hogy rakod össze, és mikor eszed meg, az a te dolgod. Igen, akár este 10-kor is, ha belefér a napi keretedbe. Vannak ételek, amiket most kiváltok diétásabb verzióval pl:. a cukrot eritrittel, az olajat olajspray-el, hogy kevesebbet használjak, mert ugye egy evőkanál olaj 120 kalória. A kenyeret ilyen puffasztott izékkel, a tejföl helyett görög joghurt vagy skyr [szkűr], fehér liszt helyett zab, de általánosságban mindenből barna, vagy teljes kiőrlésű. Nem kell örökké ezt csinálnom természetesen, csak addig, amíg fogyni szeretnék. Utána úgynevezett reverse diet-be kezdek, vagyis megfordítom, és lassanként visszaépítem a napi kalóriákat a fenntartási kalóriáimig, vagyis napi 500 kalóriával többre. De nem egyszerre, hogy ne jojózzak, hanem lassan, fokozatosan. Ez terveim szerint 1 év múlva lesz.
Tehát a kalória számolás (CICO) szempontjából nekem most az a fontos, hogy fehérjedús, rostdús, alacsony szénhidrát és zsírtaralmú ételek hozzáadásával gyorsítsam az anyagcserémet, így gyorsítva a fogyást is (meg persze bármilyen mozgással), de nálam még így is lassú, még jó, hogy a türelmemen sokat dolgoztam az elmúlt években, ez most kapóra jön 🙂
Nem mondom meg, mit ne egyél, mert NINCS ILYEN!
Chase the lifestyle, not the number!
Ahhoz viszont itt van pár tipp, hogy miket érdemes beépíteni az étrendbe, amiktől jól laksz és aligha hízol (ha nem eszel egy kilót naponta persze), mert ezeknek magas a fehérje és ehhez képest alacsony a szénhidrát és zsírtartalmuk:
Tonhal, lazac, szardínia vagy bármilyen hal
Cottage cheese, zsírszegény túró és sajt, tofu, szejtán, tempeh, paneer (indiai sajt), görög joghurt, skyr
Spenót, gomba, lencse, bab és borsófélék, brokkoli, kelbimbó, kínai kel, karfiol, spárga (amúgy kb. minden zöldség jó, de ezek fehérjedúsak is)
Egész tojás (főleg a fehérje nyilván, de ne féljünk a sárgájától)
Szárnyasok, marhahús, garnélarák
Zsírszegény tej vagy növényi tejek
Zabpehely, basmati és barna rizs, quinoa, köles, árpa, kukorica
Fehérjepor (shake)
Mandula, tökmag, mogyoró, chia mag, lenmag
És akkor a receptek. Beteszek egy videot a hölgyek örömére, de a többit csak linkelem, mert bazi nagyok 🙂
Mikrós banánkenyér innen
A kedvenc ételeim lettek:
- Sütőben sült zöldségek joghurtos mártogatóssal
- Zöldséges sült/pirított rizs
- Fehérjeporos zabpehelymuffinok
- Banánkenyér zabpehelyből
- Saját készítéső növényi tejek (italok)
- Tojás frittata
- Csirkemáj
- Joghurtos padlizsánsaláta
- a Smack levesből a tészta zöldségekkel összepirítva
- a joghurttal/mustárral megkent hússzeletek a zsemlemorzsa előtt liszt és tojás helyett
- a különböző tortilla wrap-ek, akár otthon is elkészíthető leturmixolt csicseriborsó vagy lencsekonzervből kisütve
- a cukormentes smoothie-k
- Csicseriborsó snack az air fryer-ben kisütve (pici olajjal, fűszerekkel keverd össze a lecsepegtetett csicseiborsót)
- Sült paradicsomleves (tepsiben paradicsom, hagyma, fokhagyma, fűszerek, pici olaj, fél óra és leturmixol)
- Káposzta pite (gyalult káposzta + 3 ek. búzadara, kis joghurt, majonéz, só, bors, jól kinyomkod, tepsiben összesüt)
- Smashed potatoes (krumplit előfőz, de ne essen szét, tepsiben pohár aljával összenyom, kis olaj, fűszerek, fél úton megfordít)
1 perces video receptek:
Gombás egybesült fasírt (terrine)
Spanakopita (görög spenótos sajtos burek)
Szinte mondanom sem kell, hogy az air fryer 2020 legjobb befektetése volt, mert nagyon pici olajjal süt és minden finom, ropogós, de belül puha lesz benne.
A ‘balanced diet’- be, vagyis a kiegyensúgyozott értendbe mindennek bele kell férnie, úgyhogy ezt a kollázst itt hagyom néhány kajafotóval az elmúlt fél évből. Vannak itt hamburgerek is naná, de főleg a fenti szempontok alapján összeállított receptek. Nem beszélve arról, hogy én inkább ritkábban eszem, de ‘jól’, mint többször egy nap, és akkor jobban is oda kell figyelnem.
Diéta lifehack:
- Mindig nyersen mérd le a hozzávalókat, ha főzöl, és ha méred persze. Főzés során sok minden a kétszeresére dagad a víztől.
- Ha valaki hozzám hasonlóan nem egy nagy salátás, a sült zöldség mindig jó alternatíva.
Gyere majd vissza elolvasni a következő cikket a témában a ‘diet culture’ káros mivoltáról, valóban ‘bűnöző’ vagy-e, ha enni mersz.
Köszönöm a figyelmedet, további tartalmakért kövesd az Eniways facebook oldalát.
Tarot kártya olvasással kapcsolatban is ott tudsz keresni.
Támogasd a munkámat Patreon-on lehetőséged szerint, ha több ilyet is olvasnál.
Facebook Comments